Alçıpan Nedir?

Thanks toFarklı marka ve isimlerle anılan alçıpan/alçıpan/duvar levhası, TSEN520+A1 standartlarına göre iki kat kartona preslenmiş alçı çekirdekten yapılmış düz dikdörtgen levhalar olarak tanımlanmaktadır.

Kullanım Alanı

Alçıpan, ticari veya konut binalarının iç yüzeylerinin kaplanması olarak kullanılan yüksek aktiviteli ve düşük maliyetli bir malzemedir. Alçı levhaların yapısı gerektiğinde yangına dayanıklı, ses ve ısı yalıtımı sağlar. Alçı, çivi, vida ve alçı bazlı yapıştırıcılar ve diğer çeşitli yapıştırıcılar vasıtasıyla yüzeye sabitlenir. Alçıpan levhalar kullanım alanlarına göre cinsine, formuna, kalınlığına ve kenar şekline göre seçilerek kuru yüzey kaplaması, asma tavan kaplaması, duvar bölme elemanları veya taşıyıcı kiriş veya kolonlarda perde kaplaması olarak kullanılır.

Alçıpan Üretim Süreci

Alçıpan üretimi için öncelikle alçı tozu üretim sürecine ihtiyacınız vardır. Alçı üretim prosesinde uygun koşullarda kalsinasyon prosesi ile üretilen alçı tozu, silolarda depolanarak alçı levha üretiminde daha sonra kullanılmak üzere depolanır. Alçı tozu, su ve yaş-kuru katkı maddeleri homojen karışımın hazırlandığı yüksek devirli miksere beslenir ve üretim hattında hazırlanan iki kat kartona karışım dökülür. Şekillendirme ünitesinde karton kenarları ve kenarları bükülerek gerekli kalınlık elde edilir ve ayar için uzun bantlı konveyör üzerinde devam edilir. Alçıpan gerekli ayar yapıldıktan sonra kesme bıçağı ile boyuna kesilir ve kurutma ünitesine aktarılır. Kurutulmuş alçı levhalar, paketleyici ünitesinde kesilir ve daha sonra müşterilere sevk edilmek üzere paketlenir.

Alçıpan Çeşitleri

Alçıpan levhalar yukarıda özetlendiği gibi EN520+A1 standartlarında belirtildiği gibi kullanım yeri, kalınlığı ve uzunluğuna göre üretim teknolojisinde birbirinden farklılık göstermektedir. Daha önce bahsedilen standartta (EN520+A1) alçıpan tipleri Tip A, H, F, E, P, I, R ve D ve ikili veya üçlü versiyonlar (örn. Tip HF, IR vb.) olarak tanımlanmıştır. Aynı şekilde alçı levhaların kalınlıkları da 6mm ile 18mm arasında değişmektedir. Alçı levhaların kenarları, konik kenar veya kare kenar gibi farklı şekillerde olabilir. Yukarıda görüldüğü gibi en çok tercih edilen alçıpan çeşitleri Tip A, H ve F’dir.

A Tipi Alçı Levhalar

En yaygın kullanılan ve en çok üretilen alçıpan türüdür.

Tip H Alçı Levhalar (Neme Dayanıklı)

Bu tip alçı levhalar, su emme oranını azaltmak için özel katkı maddeleri ile üretilmekte ve H1, H2, H3 olarak sınıflandırılmaktadır.

F Tipi Alçı Levhalar

Ön yüzeyinde yüksek sıcaklık çekirdeğe karşı iyileştirilmiş kohezyonlu, üzerine alçı uygulanabilen, dekoratif amaçlı da kullanılabilen, yangına dayanıklı alçıpanlardır.

Açıklama olarak basit olan alçı levha üretimi, sürekli ve hassas üretim süreci nedeniyle zor ve karmaşıktır.