Alçı Plaka ve Üretimi

Alçı Plaka Üretim Süreci, Tipleri ve Kullanım Alanları İle İlgili Bilgi ve Ayrıntılar...

Alçı Plaka Nedir?

Alçı plaka/levha/pan gibi farklı marka ve isimlerle isimlendirilen, TSEN 520 + A1 standardına göre bir alçı çekirdek ve alçı çekirdeğin her iki tarafına da sıkıca yapıştırılmış kağıt tabakaların oluşturduğu düz dikdörtgen levhalar olarak tarif edilmektedir.

Kullanım Alanları

Ticari veya konut amaçlı hemen her binanın iç yüzeyinin astarlanmasında kullanılan etkinliği yüksek maliyeti düşük bir malzeme grubudur. Alçı levhaların bu yapısı yangından koruma ses ve ısı yalıtımı gereken yerlerde kullanım için levhaya uygun özellikler kazandırır.

Alçı plakalar çivi, vida veya alçı bazlı malzemeler ile çeşitli yapıştırıcılar ile de tespit edilebilir. Kullanım alanlarına göre alçı levhalar tip, şekil, kalınlık ve kenar yapısına göre seçilir ve duvarlara kuru yüzey kaplaması, asma tavan kaplaması, bölme elemanı veya taşıyıcı kolon veya kirişe giydirme tabakası olarak ta kullanılabilir.

Alçı Plaka Üretim Süreci

Alçı plaka üretebilmek için önce bir alçı üretim prosesine ihtiyacımız vardır. Alçı üretimi ve ürünleri hakkındaki bilgi bir önceki bölümümüzde detaylı olarak verilmiştir.

Alçı üretim prosesinde uygun koşullarda kalsine edilerek üretilen alçı, levha üretmek üzere silolarda depolanır. Depolanan alçı su ve buna ilave olarak sıvı ve katı yardımcı kimyasallar vasıtası yüksek devirli bir mikserde eş zamanlı olarak buluşturulmak sureti ile harç oluşturularak daha önceden üretim hattında hazırlanan kâğıt üzerine boşaltılır. Burada kenarı ve köşesi katlanan kâğıt bir presten geçirilerek kalınlık ayarı yapılır ve kendi halinde sertleşmesini sağlamak üzere uzun bir bant üzerinde prizlenmesi sağlanır. Prizi tamamlanan levha bir makastan geçirilerek boy ayarlaması yapılır ve kurutulmak üzere bir kurutucuya gönderilir. Kuruyan levhalar kenarları düzeltilerek istiflenir ve piyasaya arz edilir.

Alçı Plaka ve Tipleri

Alçı plaka ve tipleri

Alçı Plaka yukarıda da özetlediğimiz şekli ile TSEN 520 standardında da tarif edildiği gibi kullanım alanlarına, kalınlık ve uzunluklarına göre üretim teknolojisi olarak farklılık göstermektedir. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren levha tipleri bahsi geçen standartta Tip A, H, F, E, P, I, R, D gibi farklı üretim tipleri tarif edildiği gibi bu tiplerin ikili, üçlü versiyonlarını (örn.: Tip HF, IR,) farklı versiyonlarını üretmekte mümkündür.

Aynı şekilde alçı plakaları kalınlıklarına göre de 6 mm kalınlıktan 18 mm kalınlığa kadar her tip levha için üretmek mümkündür.

Alçı levhalar kenar tiplerine göre inceltilmiş kenar (pah’lı) ve küt kenar (pah’sız) olarak da üretilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz levha tiplerinden en çok tercih edilen alçı levha tipleri Tip A, H,F levha tipleridir ki bunlar.

Tip A Alçı Plakalar

En yaygın olarak kullanılan ve üretilen görünen yüzüne alçı ve dekoratif amaçlarla kullanılan levha çeşididir.

Tip H Alçı Levhalar

Su Emme Oranı Azaltılmış plakalar. Bu tip Levhalar kullanım alanlarına göre içerisine katkı ilave edilerek su emme oranı azaltılmış levhalar olup kendi içerisinde H1, H2, H3 tip olarak sınıflandırılmaktadır.

Tip F Alçı Plakalar

Görünen yüzüne alçı uygulanan ve dekoratif amaçlı kullanılabilen yüksek sıcaklığa karşı çekirdek kohezyonu artırılmış alçı levhalardır.

“Toz Alçı ve Alçı Plaka Üretimindeki Tecrübemiz ile Fabrikanızı ve Pazardaki Yerinizi Perçinleyecek ve İşinize Katma Değer Katacak Hizmetlerimiz ve Desteklerimiz Konusunda Detayları Görüşmek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.”

Hakkımızda

Ekibimiz uzun yıllar boyunca alçı sektöründe üst düzey yöneticiliği, alçı kalsinasyonu, alçı karışımları ve alçı plaka üretiminde proses uzmanlığı, üretim şefliği poziyonlarında çalışmış uzmanlardan oluşmaktadır.

Misyon § Vizyon

Türkiye’de hafif alçı plaka üretimini gerçekleştirmiş ilk ekiplerden olması yanısıra, çalıştığı fabrikalarda kapasite artırımını sağlamış, ürün kalitesinde iyileştirmeler yapmış, zarar eden fabrikaları kar etmesini sağlamaış ekibimiz mevcut tesisinizde düzenli ve ekonomik üretimi sağlayarak ve ürün kalitelerini iyileştirerek pazardaki yerinizi sağlamlaştırmak ve üst-düzey müşteri memnuniyeti sağlamak için herdaim yanınızda olmaya hazırdır.

İletişim Bilgileri