Pomza

Pomza

Volkan bacalarından çıkan lavların olusturdugu kayalar ve yine volkandan çıkan gazların dışında diğer bir volkanik malzeme çeşidi ise değişik büyüklükteki magma parçalarindir, bu malzemelere “proklasik malzemeler” denilmektedir.

Proklasik malzemeler dogada büyük kütlelerden küle kadar degisik boyutlarda bulunabilirler. Boyut degisimindeki ana etken proklasik malzemenin volkan bacasından ayrıldığı andaki sıcaklığı ve soğuma hızıdır. (Doruk, 1974).

Yüksek bir sıcaklıkta iken aniden soğuyan malzemelerden ince taneler oluşur, soğuma sekline ve içindeki gaz miktarina bağlı olarak olusan tanelerin kendi bünyelerinde değişik oranlarda boşluklar meydana gelmektedir. (Lea, 1971) Boşluklu volkanik camsı yapıya sahip olan pomza taşı isi ve ses yalıtım özelliği yüksek olan doğal bir malzemedir. (Neville, 1993).

Pomza oluşum şekline göre Asidik ve Bazik olarak iki ana gruba ayrılmakla beraber en yaygın olanı asidik pomzadır. Asidik pomza; beyaz ve kirli beyaz renkli, Mahs skalasina göre sertligi 5-6 olup, yogunlugu 0,5-1gr/cm3’tür. Bazik pomza ise kahverengi veya siyah olup daha agirdir. Sertligi 5-6 ,yogunlugu ise 1-2 gr/cm3 ’tür. Asidik magma, bazik magmaya nazaran daha viskozdur ve yüksek silis içerir. Bazik magmanin sivi oldugu sicakliklarda asidik magma kati halde bulunur. Bu nedenle volkanik aktivite durdugunda magma akisida durarak asidik kayaç ve kütleler olusur. Volkandan basinçla püsküren asidik malzeme ve erimis gazlar ani basinç azalmasi sonucu genlesir ve uçucu bilesenlerin kaçmasina neden olur. Atmosferle temas eden erimis küresel parçalar hizla soguyarak pomzayi olusturur(Gündüz, 1998).

Pomza; rengi, gözenekliligi ve kristal suyunun olmamasi ile pratik olarak perlit gibi diger volkanik camsi kayaçlardan ayrilir. En çok renk benzerligi/yakinligi ve kimyasal bilesimi bakimindan perlit ile karistirilmakta olup, bazi durumlarda perlitten ayirt edilememektedir.

Pomzali perlit/pomzatik perlit veya perlitik pomza olarak adlandirilabilen geçisli kayaçlarla petrografik analizle ve gözenek yapisi itibariyle ayrilabilmektedir. Pomza da gözenekler çoğunlukla birbirleriyle baglantili degildir, içerdigi gözenekler gözle görülebilecek boyutlardan mikroskobik boyutlara kadar sayisiz miktarda olup, her biri digerinden camsi bir zarla yalitilmistir. Bu yüzden hafif, suda uzun süre yüzebilen, izolasyonu yüksek bir kayaçtir(Charola, 1994).

Ülkemizdeki pomzanin genel olarak kimyasal bilesim su sekildedir. (Kusçu, v.d, 1998).
· % 60 – 75 SiO2
· % 13 – 17 Al2O3
· % 1 – 3 Fe2O3
· % 1 – 2 CaO
· % 7 – 8 Na2O-K2O · çok az miktarda TiO2 ve SO3 bulunmaktadir.

“Toz Alçı ve Alçı Plaka Üretimindeki Tecrübemiz ile Fabrikanızı ve Pazardaki Yerinizi Perçinleyecek ve İşinize Katma Değer Katacak Hizmetlerimiz ve Desteklerimiz Konusunda Detayları Görüşmek İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.”

Hakkımızda

Ekibimiz uzun yıllar boyunca alçı sektöründe üst düzey yöneticiliği, alçı kalsinasyonu, alçı karışımları ve alçı plaka üretiminde proses uzmanlığı, üretim şefliği poziyonlarında çalışmış uzmanlardan oluşmaktadır.

Misyon § Vizyon

Türkiye’de hafif alçı plaka üretimini gerçekleştirmiş ilk ekiplerden olması yanısıra, çalıştığı fabrikalarda kapasite artırımını sağlamış, ürün kalitesinde iyileştirmeler yapmış, zarar eden fabrikaları kar etmesini sağlamaış ekibimiz mevcut tesisinizde düzenli ve ekonomik üretimi sağlayarak ve ürün kalitelerini iyileştirerek pazardaki yerinizi sağlamlaştırmak ve üst-düzey müşteri memnuniyeti sağlamak için herdaim yanınızda olmaya hazırdır.

İletişim Bilgileri